V. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu

Dünü anlamak, yarını aydınlatmak için

Türkiye’de iktidar ve cemaatler, bilimsel düşünceyi, yani maddeci, tarihselci ve eleştirel bakış açısını toplumdan silmek için uğraşıyor. İnsanlığın aydın ve üretken bir toplum arayışına yol gösterecek bakış açısı saldırı altında. Eğitim, sağlık, kültür-sanat bu saldırıdan nasibini alırken, biyolojik evrimin inkârı ile kadınların toplumsal konumunun gerilemesi aynı kaynaktan besleniyor. Bilimsel üretim sermayenin hizmetine koşuluyor, toplum ise dinselleşmeye mahkum ediliyor.

Türkiye’nin ilerici kesimleri olarak bunun önüne geçmeye kararlıyız. Çabamız gerici iktidara karşı siyasi tavır almayı da, düşünsel tavır almayı da gerektiriyor. Fen ve sosyal bilimler alanındaki gelişmeleri daha fazla takip etmeye, tarihsel maddeci ve bilimsel düşünce pratiklerimizi geliştirmeye, var olan bilgi birikimine katkı koymaya ihtiyacımız var.

Sonuncusunu Haziran Direnişi'nin hemen ertesinde gerçekleştirdiğimiz evrim sempozyumu, geçtiğimiz 10 yıl içinde bilimsel düşünce mücadelesinin toplumsal mücadele içinde yer etmesini sağlayan bir girişim oldu. Sempozyum, bilimsel düşünce saldırıya maruz kalmaya devam ederken, evrime ilgi duyan, öğrenmek ve anlatmak isteyen insanları bir araya getirdi, bilimsel düşüncenin yaygınlaşması yönünde önemli bir birikim yarattı.

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Sempozyum'da, evrimsel biyoloji başta olmak üzere fen bilimlerinin bir dizi alanındaki yeni gelişmeleri paylaşacak, aynı zamanda bilim felsefesi alanında beraber tartışma yürüteceğiz. Toplantımızda insanın toplumsal bir canlı olarak irdelendiği ve insan evriminde önemli dönüm noktalarının tartışıldığı sunumlar yer alacak. Ayrıca eğitimde dinselleşmeye karşı veli ve öğretmenlerin mücadele deneyimlerinin paylaşıldığı oturumlara yer vereceğiz.

Başta öğrenciler, öğretmenler ve bilim emekçileri olmak üzere tüm halkımızı 19-20 Aralık 2015 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek olan sempozyuma bekliyoruz.

Sempozyum detayları içi web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.