Liseliler Arası Resim Yarışması

BİLİM VE AYDINLANMA AKADEMİSİ

SOSYALİST GELECEK VE PLANLAMA SEMPOZYUMU

LİSELİLER ARASI RESİM YARIŞMASI

20.10.2019 – 30.11.2019

Bilim ve Aydınlanma Akademisi liselileri resim sanatının ve yaratıcılığın gücünü kullanarak «sosyalist bir gelecekte bilimin yerini» çizmeye çağırıyor.

Resimler için belirli bir sınırlama bulunmamaktadır: kara kalem, suluboya, yağlı boya, kolaj, baskı, dijital çizim kullanılabilir. Eserlerin en fazla 70x50 cm boyutlarında olması gerekmektedir. Son teslim tarihi 30.11.2019’dur.

Yarışma lise öğrencilerine açıktır ve sergilenmeye değer görülen eserler 6-8 Aralık 2019 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak olan Sosyalist Gelecek ve Planlama Sempozyumu’nda sergilenecektir.

Dereceye giren katılımcılar Sempozyum sırasında açıklanacaktır ve bir ödül töreni yapılacaktır.

Değerlendirme kurulunun yapacağı değerlendirme sonucunda üç katılımcıya başarı ödülü olarak Yazılama Kitabevi'nden "bilim ve materyalist felsefe" kitapları seti ve sonraki üç katılımcıya mansiyon ödülü olarak Madde, Diyalektik ve Toplum dergisinin 2018 ve 2019 ciltleri hediye edilecektir.

Yarışmaya katılan eserler arasından seçilenler Madde, Diyalektik ve Toplum dergisinin 2020 sayılarında kapak resmi olarak kullanılacaktır. Dergimizde ek olarak tüm resimler yayımlanacaktır.

Davet metni: Marie Curie, uranyum ve radyumu incelemeleri ile radyoaktiviteyi keşfederek insanlığın bilim macerasında önemli bir yere sahip olmuştur. Bu buluşu için patent alması önerisi yapıldığında "Radyum bir elementtir, kimseyi zenginleştirmesi gerekmez. Nasıl bir kişiye ait olabilir? O bütün insanlığa aittir." diyecek kadar insanlığın kolektif üretkenliğine inanan bir devrimci kişiliğe sahipti. Toplumcu bilimcilerin hakim olacağı, bilimin insanlığın sınırlarını sorgulatacağı ve parayla sunulmayacağı bir gelecek hayalimize ortak olur musunuz?


DEĞERLENDİRME KURULU

Olgu Ülkenciler,
İrfan Ertel,
Zelal Özgür Durmuş,
Ömer Kocağ,
Murat Turan,
Mesut Eren.


ESERLERİN TESLİM ADRESİ

[Ender Özer adına] Nâzım Hikmet Kültür Merkezi

Bahariye Caddesi Ali Suavi Sokak No:7

Kadıköy-İSTANBUL


İletişim için e-posta: [email protected]