Karbondioksit Emisyonları Rekor Düzeye Ulaştı

[BAA - Kolektif Yaşamı Kurgulama]

COVID-19 salgını nedeniyle karbondioksit salımlarının düşüşü konuşulurken, yapılan ölçümlere göre atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonu 8 Nisan 2020 tarihinde rekor düzeye ulaştı.

ABD Ulusal Oşinografi ve Atmosfer İdaresi’nin Hawaii’de bulunan Mauna Loa İstasyonu ölçümlerine göre, havadaki karbondioksit konsantrasyonu 416,96 ppm olarak kaydedildi. Bu miktar, bir yıl önce 8 Nisan 2019 tarihinde 412,31 ppm olarak ölçülmüştü. Böylelikle atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonu bir yıl içinde 4,65 ppm yani yüzde 1,13 oranında artış gösterdi.

Havai'deki Manua Loa İstasyonu'nda son 31 günde ölçülen C=2 değerlerinin Saatlik (kırmızı noktalar) ve günlük (sarı noktalar) ortalamalarıdır. (Kaynak: Global Monitoring Laboratory)

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tahminleri küresel ısınmayı 1.5oC seviyesinde tutmak için atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonunun 430 ppm ile sınırlandırılması gerektiği yönünde. Bu sınır değerlendirildiğinde, güvenli tavan konsantrasyonuna şimdiden çok yaklaşıldığı görülüyor.

Diğer taraftan, COVID-19 salgını nedeniyle yavaşlayan kent yaşamı ve ekonomik faaliyetler karbondioksit salımında düşüşe neden oluyor. Ancak, uzmanlar bu düşüşün geçici nitelikte ve küresel karbon bütçesini etkilemeyecek ölçüde olduğunu ifade ediyor.

ABD’de bulunan Scripps Oşinografi Enstitüsü araştırmacılarından atmosferdeki karbondioksit emisyonu birikimini gösteren Keeling eğrisi ölçümlerini sürdüren Ralph Keeling’e göre, fosil yakıt tüketimindeki azalmanın etkisinin karbondioksit düzeyinde net olarak görülebilmesi için, bir yıl süreyle %10 oranında gerçekleşmesi gerekiyor. Keeling, ne Sovyetler Birliğinin çözülmesinin ekonomik etkilerinin de 2008 yılında gerçekleşen küresel ekonomik krizin karbon emisyonlarında bu ölçüde bir fark yaratmadığına dikkat çekiyor. Keeling, atmosferdeki karbondioksit düzeyini ancak uzun dönemli sistematik azaltımın değiştirebileceğinin altını çiziyor.

Kaynaklar:

https://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/monthly.html

https://scripps.ucsd.edu/programs/keelingcurve/2020/03/11/what-does-it-take-for-the-coronavirus-or-other-major-economic-events-to-affect-global-carbon-dioxide-readings/