Haberler


BAA’DAN YENİ BİR KİTAP!

Kitaplığınızda ve bilim mücadelenizde yer açın!

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Ankara’da düzenlenen Sosyalist Gelecek ve Planlama Sempozyumu’nun kitabı yayımlandı. BAA, sempozyumu insanları umutsuzluğa sürükleyen ve geleceksiz bırakan burjuva ideolojilerine karşı bir ideolojik mücadele başlığı olarak ve şu gerçeği hatırlatmak için düzenlemişti: “İnsanlık önüne koyduğu her gerçek sorunu aşar!” Büyük Sosyalist Ekim Devrimi’nin yıldönümünde Yazılama Yayınevi tarafından yayımlanan kitap ise sempozyumda sunulan tüm bildirileri bir araya getiriyor. Kitabı, BAA Yürütme Kurulu kolektif olarak yayıma hazırladı.


BAA RAPORLARI: COVID’DEN SU KAYNAKLARINA

BAA üyesi bilim insanları farklı güncel konularda emekçi halkımızı bilgilendirici raporlar hazırlama devam ediyor. Bu kapsamda Kolektif Yaşamı Kurgulama Bilim Alanı tarafından hazırlanan “Hangi Öğrenciler Matematikte Sıfır Çekiyor ve Neden?” başlıklı rapor 10 Temmuz’da yayımlandı. Toplum Sağlığını Geliştirme ve Koruma Bilim Alanı, Kolektif Yaşamı Kurgulama Bilim Alanı, Sinirsel Mekanizmalar ve Beyin Bilim Alanı tarafından hazırlanan “COVID-19 Salgın Süreci ve Okul Sağlığı” başlıklı rapor ise okulların açılması tartışmaları sırasında, 21 Eylül’de yayımlandı. BAA Kolektif Yaşamı Kurgulama Bilim Alanı Su Politikaları Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Kapitalizmin Kıskacında Su Kaynakları” raporu ise 16 Ekim’de yayımlandı.


DERSİM BİLİM VE SANAT MERKEZİ ÇALIŞMALARI

Bilim ve Aydınlanma Akademisi bir süredir Dersim Belediyesi ile bir bilim ve sanat merkezi projesi üzerinde çalışıyor. Projede yol alındı ve iki mimari öneri hazırlandı. Mimar Fatma Korur ile Mimar Ali Alptekin ve Alper Kangal tarafından hazırlanan “Dersim Bilim ve Sanat Merkezi” projelerini YouTube kanalımızdan inceleyebilirsiniz.

Öte yandan yine Dersim Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz “Dersim Bilim ve Aydınlanma Konferansları” programı da başladı. Ekim 2020’den Nisan 2021’e kadar her ay Dersim Belediyesi YouTube kanalında yayınlanacak olan konferanslarda evrimden pandemiye, aşılardan çocuk istismarına güncel konularda BAA üyeleri sunumları ile yer alacaklar.


BAA VİDEO KONFERANSLARI SONBAHAR 2020

Bu yıl içinde ikinci kez bilim ve aydınlanma video konferans dizisi yaptık. 7 Ekim’den itibaren birbirinden ilginç ve önemli konularla YouTube kanalımızdan yayınladığımız konferanslar oldukça ilgi gördü ve Kasım ayında tamamlandı. Program ise şu sunumları içerdi:

7 Ekim “19. ve 20. Yüzyılda Bilim Üretimi ve Bilim İnsanları” | Erhan Nalçacı; 14 Ekim “Freud’un Zihin Kuramına Marksist Yaklaşım” | Endam Köybaşı, Tolga Binbay; 21 Ekim “Epigenetik ve Genetikte Diyalektik” | Gizem Batı, Özge Şahin, Umur Ayaz; 28 Ekim “Yaşamın Kökeni Üzerine Tezler” | Sinem Özmen, Gizem Gül; 4 Kasım “Anadolu’da Antik DNA Çalışmaları” | Füsun Özer; 11 Kasım “Matemetik ve Marx” | Engin Özkan


ENGELS: BİLİM VE DİYALEKTİK BELGESELİ

Büyük komünist devrimci Friedrich Engels 200 yaşında! Bilim ve Aydınlanma Akademisi 28 Kasım 1820’de dünyaya gelen bu büyük düşünce ve eylem insanını, işçi sınıfı devrimcisini anmak için bir belgsel hazırladı.  Belgesel Engels’in doğum yıldönümünde önce soLTV’de ve sonra da BAA kanalından yayımlanacak.


ÇEVRİM İÇİ MATEMATİK OKULU DÜZENLEDİK

21-22 Kasım 2020 tarihlerinde YouTube kanalımızdan yayımlanan bir matematik okulu düzenledik. 250’den fazla kayıtlı katılımcının izlediği okulu BAA üyesi emektar matematikçiler ve genç akademisyenler hazırladı.


MDT 3. CİLDİNE EMEK VEREN HAKEMLERE TEŞEKKÜR EDERİZ

Madde, Diyalektik ve Toplum’un 3. cildinde yer alan makaleleri değerlendiren, görüş ve eleştirileri ile katkıda bulunan hakemlere teşekkür ediyoruz.

Ahmet Soysal, Akif Akalın, Aslıhan Çakaloğlu, Aydemir Güler, Berkant Sağır, Candan Badem, Cem Taylan Erdem, Cemile Serin, Cenk Özdağ, Cihan Demirci, Cihan Eser, Çağdaş Sümer, Çiğdem Çağlayan, Çiğdem Kayacan, E. Zeynep Suda, Ebru Aylar, Ebru Basa, Ekin Sağlıcan, Emine Zeynep Günal, Emre Akbaş, Endam Köybaşı, Engin Özkan, Erhan Nalçacı, Fatma Pınar Arslan, Gamze Yücesan Özdemir, Gizem Gül,Gökhan Alkaç, Gözde Kök, Gülperi Putgül Köybaşı, Hakan Mutlu, Halis Ulaş, Hasan Karabıyık, Iraz Akış, İlker Belek, İnci Boyacıoğlu, İnci Özgür İlhan, Kıvılcım Başak Vural, Mehmet Somel, Mesut Odman, Mustafa Özden, Mustafa Türkeş , Necla Uluğtekin, Nevin Eracar, Nevzat Evrim Önal, Nurdan Yıldırım, Ozan Baysal, Özkan Öztaş, Özüm Özkan, Rahmi Nurhan Çelik, Rıfat Okçabol, Serdal Bahçe, Siyaveş Azeri, Suzan Şahin, Tevfik Taş, Tolga Binbay, Ulaş Özer, Yücel Kılıç, Zelal Özgür Durmuş, Zeynep Helvacı, Zuhal Okuyan