Bir dakikada matematik: Döşeme problemleri

Bir duvarı, tüm düzgün çokgenler arasında yalnızca üç tanesi ile döşeyebilirsiniz: kare, eşkenar üçgen ve düzgün altıgen. Diğerleri tam olarak birbirine oturmazlar.

[BAA – Matematik/ Çevirmen: Duygu Özdemir]

Tüm düzgün çokgenler arasında yalnızca üç tanesi ile bir duvarı döşeyebilirsiniz: kare, eşkenar üçgen ve düzgün altıgen. Diğerleri tam olarak birbirine oturmazlar.

Bunu kanıtlamak oldukça kolaydır. \( n \) kenarlı bir düzgün çokgen  

\( 180 \frac{n-2}{n} \)  

derecelik iç açılara sahiptir. Bir noktanın etrafına bir çokgenin birçok kopyasını, onlara \( k\) diyelim, tüm kenarlar buluşacak şekilde yerleştirip döşeme yapmayı denediğinizi varsayalım (aşağıdaki görsele bakabilirsiniz). O zaman \( k\) tane açının toplamı \( 360\) derece olmalıdır. Eğer daha az eklenirse bir boşluk oluşacaktır, eğer daha fazla eklenirse çokgenin kopyaları üst üste bineceklerdir.

Beşgenleri bir nokta etrafına yerleştirmeye çalışma.

O halde ihtiyacımız olan  

\( k \times  180 \frac{n-2}{n} = 360\),  

bu da şu demek

\( k = \frac{2n}{n-2} \).  

Eşitliğin sağındaki terimi tekrar yazarsak şu sonucu verir  

\( k = \frac{4}{n-2} +2 \).

\( k \) bir tam sayı olduğu için (birbirine oturtmaya çalıştığımız çokgenin kopyalarının sayısı), \( \frac{4}{n-2} \) de bir tam sayı olmalıdır. Dolayısıyla \( n-2 \) yalnızca \( 4 \), \( 2 \) ve \( 1\)’e eşit olabilir. Bu da \( n \) yalnızca \( 6 \), \( 4 \) ve \( 3\)’e eşit olabilir demek.

İki çokgen kopyası birbirine dayalıyken, üçüncü kopyayı yerleştirmeye çalışma.

Aynı zamanda çokgendeki bir köşenin her zaman komşu kopyanın bir köşesi ile buluşmasına gerek olmadığı ama komşu kopyanın \( x \) uzunluğundaki kenarında bazı noktalara oturduğu bir döşeme yapmak için şunu da deneyebilirsiniz. Bu komşu kopya ayrıca \(x\)’e bağlı \( 180 \) derecelik bir iç açıya sahip olacaktır ( \( x\), kenarların birinin iç kısmında olduğunda). Bir döşeme yapmak için kalan \( 180 \) derecelik \( k \) kadar çokgen kopyasını doldurmanız gerekecektir, yani şuna ihtiyacınız olacaktır  

\( k \times  180 \frac{n-2}{n} = 180\).

Yukarıdakine benzer bir argümanla bunun yalnızca \( n=3 \) ya da \( n=4 \) olduğunda işe yaradığına kendinizi ikna edebilirsiniz.

Kaynak:

Plus Magazine, Maths in a minute: Tiling troubles, https://plus.maths.org/content/maths-minute-tiling-troubles