BAA'dan sosyalist aydın Tevfik Çavdar anması

Bilim ve Aydınlanma Akademisi, 15 Ekim'de Ankara'da düzenlenen sempozyumda sosyalist aydın Tevfik Çavdar'ı andı. 2012'de aramızdan ayrılan Çavdar'ın ailesi de sempozyuma katılırken, BAA adına bir konuşma yapan Erhan Nalçacı, Türkiye'nin modernleşmesinin  tarihini yazan kişinin Tevfik Çavdar olduğunu söyledi. Çavdar'ın yaşamından farklı kesitleri ise Ali Somel anlattı.

Çavdar'ın Türkiye'de sosyalist mücadelenin önemine inandığını belirten Somel, Çavdar'ın sosyalizm mücadelesinin uzun soluklu olduğunu bilen, dirençli bir aydın olduğunu dile getirdi. Tevfik Çavdar'ın kuşağının anti-komüzmin damga vurduğu bir kuşak olduğunu dile getiren Somel, Çavdar'ın tüm bu doğrudan ya da dolaylı baskılara rağmen doğru bildiği yoldan hiç sapmadığını ifade etti.

Anma sırasında ailesi adına birer konuşma yapan eşi Özden Çavdar ve kızı Işın Çavdar da Tevfik Çavdar'ın üretken, direngen ve sevgi dolu yönlerini paylaştılar.

Tevfik Çavdar kimdir?

1931 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Uzun yıllar Devlet İstatistik Enstitüsü ve Devlet Planlama Teşkilatı’nda görev yaptı. Bu görevi sırasında ABD ve İngiltere’de mesleki araştırmalarda bulundu. Ortadoğu Amme İdaresi Sevk ve İdare Yüksek Okulu’nda, aynı kurumun Kamu Yönetimi uzmanlık programında, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümü mastır programında ve ODTÜ Şehircilik Bölümü’nde değişik zamanlarda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1970’den itibaren Türkiye’nin siyasi ve iktisadi tarihi üzerine çalışmalar yaptı.

Değişik gazete ve dergilerde yayımlanan makale ve incelemelerinin yanı sıra aralarında "Türkiye'nin Demokrasi Tarihi" ve “Türkiye’nin Yüzyılına Romanın Tanıklığı” gibi en çok bilinen eserlerinin yer aldığı 20 kadar kitabı basıldı. Türkiye İşçi Partisi ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu için temel Marksizm bilgilerini de içeren eğitim kitapçıkları hazırladı. Uzun yıllar soL Haber Portalı'nda haftalık yazılarıyla yer aldı. 15 Ekim 2012 tarihinde aramızdan ayrıldı.